Ważne cechy współczesnych wag elektronicznych

Wagi elektroniczne - cechy i funkcje

Duże zróżnicowanie parametrów technicznych i funkcji w urządzeniach elektronicznych, które są obecnie wykorzystywane w handlu, to duża szansa dla wielu przedsiębiorców. Szansa przede wszystkim na to, żeby wdrożyć w firmie najlepsze rozwiązania do obsługi klientów. Coś takiego oferują m.in. produkowane współcześnie wagi elektroniczne. Warto więc ustalić, jakie są najważniejsze cechy wspomnianych urządzeń.

Parametry związane z ważeniem produktów

Nie będzie wielkim odkryciem stwierdzenie, że waga elektroniczna służy przede wszystkim do… ważenia produktów. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż poszczególne urządzenia tego typu mogą oferować różne parametry, związane właśnie z wykonywaniem pomiarów masy. W szczególności dotyczy to zakresów pracy. Podczas gdy jedno urządzenie będzie obsługiwało towary o maksymalnej masie 15 kg, drugie pozwoli na pracę z produktami ważącymi do 30 kg.

Najwyższe zakresy pomiaru występują oczywiście w tzw. wagach platformowych. Wspomniane urządzenia można wykorzystywać do obsługi towarów o bardzo dużej masie (niekiedy nawet do 300 kg)! Osobną kwestią jest zaś to, że wiele współczesnych wag elektronicznych to modele dwuzakresowe. Pozwalają one np. na wykonywanie pomiarów do 6 oraz do 15 kg – z różną dokładnością. Ponadto, w takich urządzeniach zmiana zakresu ważenia często następuje automatycznie.

Połączenie z komputerem lub kasą fiskalną

Warto zaznaczyć, że nie każda waga elektroniczna musi współpracować z innymi urządzeniami, np. komputerem lub kasą fiskalną. Takiego połączenia nie stosuje się m.in. w przypadku wspomnianych już wcześniej modeli platformowych. Niemniej, jeżeli przedsiębiorcy zależy na tym, aby wybrana waga współpracowała z innymi elementami firmowego systemu, z pewnością powinien on zwrócić uwagę na interfejsy komunikacyjne. A w dostępnych obecnie modelach znajdziemy różnego rodzaju porty. Najczęściej będą to złącza RS-232, USB oraz Ethernet. Natomiast bardziej zaawansowane wagi zaoferują też bezprzewodową wymianę danych, np. za pomocą modułu Bluetooth.

Praktyczne rozwiązania konstrukcyjne

Dużym atutem wielu dzisiejszych wag elektronicznych jest naprawdę solidne wykonanie. Wybrane urządzenia tego typu posiadają np. szalki lub niekiedy nawet całe obudowy ze stali nierdzewnej. Dzięki temu użytkownik zyskuje większą pewność, że waga wdrożona w firmie bez problemu poradzi sobie podczas intensywnej eksploatacji. Co więcej, spora część omawianych tu urządzeń pozwala na wybór wariantu konstrukcyjnego – płaskiego lub z wysięgnikiem. A to z kolei umożliwia lepsze dostosowanie konkretnej wagi do stanowiska pracy.

1 Komentarz

  1. Andrzej Mik.

    W sumie byłem zaskoczony, jak dużo rodzajów jednego urządzenia peryferyjnego potrafi być, gdy przymierzałem się do zakupu swojego modelu. Ale to dobrze! Bo wiele działalności znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *