Czy Twoja firma akceptuje płatności elektroniczne?

Różne terminale płatnicze

Istnieje wiele rodzajów technologii sprzedaży, które znajdują zastosowanie w różnych przedsiębiorstwach. Ale pośród nich szczególnie na znaczeniu zyskują terminale płatnicze. Decyduje o tym dość sporo czynników i to wynikających zarówno z samej natury wspomnianych urządzeń, jak i ze związanych z nimi działań, kształtujących współczesny i przyszły obraz branży fiskalnej. Wszystko bowiem wskazuje na to, że tendencja ta nie ulegnie zmianie, zaś popularność terminali płatniczych wciąż będzie wzrastała.

Nowoczesne urządzenia na miarę dzisiejszych czasów

Takie technologie, jak skanery kodów kreskowych czy wagi elektroniczne, cieszą się w handlu i usługach naprawdę dużą popularnością. Niemniej, ich zadania są na tyle sprecyzowane, że finalnie nie w każdym przedsiębiorstwie okażą się potrzebne lub uzasadnione. Ale czy istnieją w ogóle urządzenia, których charakter moglibyśmy nazwać uniwersalnym? Jeśli tak, to zdecydowanie bliskie tej ocenie sytuacji byłyby terminale płatnicze. Wszystko dlatego, że ich zasadnicza rola dotyczy kwestii, która łączy działalności handlowe i usługowe, stacjonarne i mobilne, bez względu na to, z jakich technologii sprzedaży korzystają. Ta kwestia to płatność zamykająca transakcję. Urządzenia peryferyjne, o których mowa, umożliwiają uiszczenie należnej kwoty w formie elektronicznej, za pośrednictwem odpowiedniej karty, bez konieczności posiadania gotówki. Innymi słowy, zdecydowanie i w nowoczesny sposób usprawniają przebieg transakcji, z korzyścią zarówno dla sprzedawcy, jak i klientów.

Ci ostatni zresztą coraz częściej wybierają płatności elektroniczne zamiast tradycyjnych. Dlatego brak takiej możliwości potrafi skłonić konsumentów do udania się w progi konkurencji, która takie rozwiązania oferuje. Tym bardziej, że dzisiejsze terminale płatnicze oferują więcej, niż by mogło się wydawać. Za sprawą tych technologii klient może zakupić doładowania telefoniczne, zmienić plan taryfowy, nabyć bilety na różne wydarzenia czy opłacić rachunki za gaz, prąd lub wodę. Jednym słowem, naprawdę warto przyjrzeć się bliżej tym urządzeniom i poznać więcej informacji o terminalach płatniczych.

Zmiany generalne i programy wsparcia

Wspomnieliśmy o powodach popularności terminali płatniczych, wynikających z ich dość uniwersalnego charakteru, atrakcyjnej funkcjonalności oraz udogodnień, jakie są w stanie zaoferować. Ale to nie jedyne kwestie, jakie służą popularyzacji transakcji bezgotówkowych. Jedną z nich są generalne zmiany w obrocie gospodarczym, zapowiadane przez resort finansów. Jak wiadomo, są czynione prace w kierunku powszechnego wprowadzenia systemu fiskalizacji online. To zaawansowane rozwiązanie teleinformatyczne ma działać w oparciu o internetową komunikację urządzeń rejestrujących nowego typu z serwerami Ministerstwa Finansów. Kasy fiskalne online będą tą drogą automatycznie transmitować dane o prowadzonej ewidencji obrotu. Ale na tym nie koniec. Przyszłe urządzenia standardowo zapewnią również emitowanie elektronicznych paragonów oraz współpracę z terminalem płatniczym. Obecnie bowiem wciąż jeszcze nie każdy model kasy daje taką możliwość.

Inną kwestią jest program wsparcia Polska Bezgotówkowa, kierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które dotąd rezygnowały z terminali płatniczych z uwagi na koszty ich utrzymania. Akcja jest współtworzona przez szereg instytucji u podmiotów, m.in. Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, organizacje Visa i MasterCard oraz licznych agentów rozliczeniowych. Do programu mogą dołączyć przedsiębiorcy, którzy przez ostatni rok nie korzystali z tego typu technologii sprzedaży oraz spełniają kryteria projektu. Polska Bezgotówkowa oferuje atrakcyjne warunki stosowania terminali płatniczych – bez ponoszenia kosztów ich wdrażania czy stosowania przez najbliższe 12 miesięcy (z uwzględnieniem konkretnych zasad, dotyczących udziału w programie). W obliczy takich zmian, takich sytuacji i takich możliwości, wielu przedsiębiorców powinno zadać sobie pytanie: czy moja firma powinna korzystać z terminala płatniczego?

1 Komentarz

  1. Aretto-PL

    Moja akceptuje, a jakże 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *