Premiery pierwszych kas rejestrujących, które będą funkcjonowały w trybie online, są już tylko kwestią czasu. Urządzenia te mają pojawić się na rynku w tym roku, a wraz z nimi uruchomiony zostanie zupełnie nowy system fiskalizacji. Pisaliśmy już nawet o tym, jakie rozwiązania technologiczne będą dostępne w tych modelach. Warto jednak bardziej szczegółowo przeanalizować przewidywane rezultaty zmian w przepisach.
Cyfryzacja dokumentów fiskalnych
Od kilku lat mówiło się o tym, że w Polsce przydałyby się kasy fiskalne, które pozwolą przedsiębiorcom na realizowanie różnych dokumentów w formie elektronicznej. Obecność takich urządzeń na pewno unowocześniłaby obsługę klientów indywidualnych i wsparłaby rozwój innowacyjnych sektorów gospodarki, np. e-handlu. A dziś okazuje się, że do premiery takich modeli zostało już niewiele czasu. To właśnie kasy fiskalne online umożliwią realizowanie paragonów także w formie cyfrowej.
Na tej zmianie najbardziej skorzystają oczywiście klienci, którzy będą mogli otrzymać dowód sprzedaży bezpośrednio na swoją pocztę elektroniczną. E-paragony ułatwią im bowiem skorzystanie z prawa do reklamacji produktu lub usługi oraz zwrotu towaru. Warto jednak pamiętać, że papierowe dokumenty nie znikną wraz z wprowadzeniem do użytku kas online. Po pierwsze, część podatników przez kilka najbliższych lat nadal będzie korzystała z urządzeń „starego typu”. Po drugie, nie każdy klient mógłby odebrać paragon elektroniczny.
Skuteczniejsze kontrola polskich podatników
Urządzenia fiskalne online będą się wyróżniały m.in. tym, że zaczną na bieżąco przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas. Informacje transmitowane przez te modele mają dotyczyć przede wszystkim prowadzonej ewidencji. Dzięki temu urzędnicy skarbowi zyskają nowoczesne narzędzie informatyczne, które zapewni im lepsze kontrolowanie polskich podatników. System online automatycznie przeanalizuje dane dotyczące np. transakcji sprzedaży i wychwyci ewentualne nieprawidłowości. W rezultacie, nowe kasy na pewno przyczynią się do zwiększenia wpływów do budżetu państwa. Co więcej, pozwolą na ograniczenie problemu tzw. szarej strefy, który jest niekorzystny także dla uczciwych przedsiębiorców, którzy nie uchylają się od płacenia należnych podatków.
Większe znaczenie płatności elektronicznych
Ostatnimi czasy można zauważyć wiele działań, które mają na celu zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego w Polsce. Wystarczy przypomnieć, że ustawodawca rozpoczął już prace nad nowymi regulacjami w sprawie płatności elektronicznych. Przepisy te mają zobligować część przedsiębiorców do korzystania z technologii, która zagwarantuje akceptowanie e-płatności. Co więcej, na początku stycznia br. wystartował program „Polska Bezgotówkowa”. Dzięki niemu firmy, które dotychczas nie posiadały terminali płatniczych, będą mogły wdrożyć te urządzenia i przez rok nie ponosić kosztów związanych z ich użytkowaniem.
A do popularyzacji obrotu bezgotówkowego przyczynią się także kasy rejestrujące online. Urządzenia te zyskają ujednolicone protokoły komunikacyjne, dzięki którym zagwarantują współpracę z różnymi terminalami płatniczymi. Użytkownik kasy online nie będzie więc musiał zastanawiać się nad tym, czy jego model zapewni wdrożenie technologii do akceptowania e-płatności. W jego urządzeniu fiskalnym taka funkcjonalność okaże się po prostu standardem.
Transakcje bezgotówkowe/elektroniczne radzą sobie i tak dobrze, również bez kas fiskalnych online 😛