Wagi elektroniczne dla różnych działalności handlowo-usługowych

Waga multimedialna z kolorowym wyświetlaczem

Fakt, że w wielu przedsiębiorstwach, oprócz kas czy drukarek fiskalnych, funkcjonują też inne urządzenia sprzedażowe, jest dobrze znany. Często bowiem dana działalność handlowa bądź usługowa potrzebuje ich do precyzyjnej realizacji konkretnych zadań. Tak jest chociażby, gdy w jakiejś firmie kluczową czynnością okazuje się pomiar masy towarów. Wtedy do akcji wkraczają różne wagi elektroniczne.

Śladem współczesnych wag elektronicznych

Przeważnie kojarzymy je z kilkoma rodzajami działalności. Sklepy z artykułami spożywczymi? Punkty handlujące odzieżą na wagę? Bazary i stragany? To pewnie jedne z tych miejsc, które przyjdą na myśl. W istocie jednak, wagi elektroniczne trafiają do znacznie szerszej puli przedsiębiorstw, czy to zajmujących się sprzedażą produktów, czy też świadczeniem usług. Znajdziemy je w wersji platformowej np. na terenie magazynów, hurtowni bądź firm logistycznych. Wagi kalkulacyjne wspomagają systemy sprzedaży wielu branż i rodzajów punktów handlowych. Znowu najmniejsze akcesoria, takie jak szalki ważące, nierzadko przydają się w punktach gastronomicznych, zaś jeszcze inne – wagi etykietujące – spotkamy na stanowiskach samoobsługowych, np. w supermarketach. Jednym słowem – jeden rodzaj technologii handlowych, a dość szerokie zastosowanie i zapotrzebowanie na rynku. Jeśli dotąd komuś się wydawało, że to proste, niewyróżniające się niczym, zawsze takie samo urządzenie, to był zwyczajnie w błędzie. Poszczególne modele, choćby w zależności właśnie od konkretnego przeznaczenia, potrafią się naprawdę między sobą różnić.

Wagi elektroniczne – co je łączy, co je dzieli?

Pierwsza kwestia dość oczywista: wszystkie omawiane przez nas w tej chwili urządzenia peryferyjne służą do przeprowadzenia dokładnego pomiaru masy danych produktów bądź ich konkretnej ilości. Jeśli zaś chodzi o specyfikację techniczną, to często poszczególne modele łączy fakt posiadania zakresów ważenia (choć one same też zwykle są zróżnicowane). O czym dokładnie mowa? To konkretny parametr, mówiący zarówno o górnym pułapie pomiaru, jak i jego dokładności na poszczególnych poziomach. Najlepiej będzie, jeśli przywołamy konkretny przykład. Dane urządzenie peryferyjne może funkcjonować w 2 zakresach. Może to np. oznaczać, że model, którego górną granicą jest 30 kg, waży produkty do 15 kg z dokładnością do 2 g, natomiast te od 15 do 30 kg – z dokładnością do 5 g. Zatem to raczej jeden z podstawowych parametrów tej technologii, który przedsiębiorca powinien skorelować z wymaganiami i potrzebami własnymi oraz prowadzonej działalności handlowej bądź usługowej.

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, jest też cała gama rozwiązań technologicznych, pod względem których poszczególne wagi elektroniczne mogą się znacznie różnić. Do nich należą rodzaje interfejsów (klawiatury czy też ekrany dotykowe, czasem umieszczone też na module z ekranem) i wyświetlaczy (zintegrowanych z obudową urządzenia czy też umiejscowione na wysięgniku, a czasem i wolnostojące), a także szalki ważące (o różnych rozmiarach). Niektóre warianty, jak choćby wspomniana waga etykietująca, posiadają własną bazę towarową oraz mechanizm drukujący, pozwalający na emitowanie konkretnie skonfigurowanych etykiet. Warto więc przyjrzeć się tym technologiom i zastanowić się, czy aby w naszym biznesie dany model wagi elektronicznej nie okazałby się znakomitym sposobem na usprawnienie pracy i obsługi klientów.

1 Komentarz

  1. martin

    Taka waga elektroniczna jak na obrazku to faktycznie, kawał konkretnej technologii! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *