Ustawa o VAT i przepisy dotyczące kas online

Ustawa o VAT - przepisy dotyczące kas online

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach trafił do Sejmu w kwietniu 2018 roku. Dopiero teraz możemy jednak napisać, kiedy przepisy dotyczące m.in. kas online wejdą w życie. Nowelizacja ustawy o VAT ma zacząć obowiązywać od 1 maja 2019 roku. Warto więc przypomnieć najważniejsze zmiany w regulacjach prawnych, które są istotne m.in. z punktu widzenia podatników prowadzących sprzedaż i świadczących usługi na rzecz osób fizycznych.

Online wcześniej w wybranych branżach

Którzy przedsiębiorcy jako pierwsi zainstalują kasy fiskalne online? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy właśnie w nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Wspomniany akt prawny wprowadzi bowiem zasady dotyczące obowiązkowego stosowania urządzeń nowego typu. Zgodnie z przepisami, które 15 marca 2019 roku zostały przegłosowane w Sejmie, na początku z kas online będą musieli zacząć korzystać właściciele warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacji oraz firm sprzedających paliwa – najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku. Następnie takim obowiązkiem zostaną objęte hotele, lokale gastronomiczne i działalności zajmujące się sprzedażą węgla. Będzie w nich trzeba stosować wyłącznie urządzenia online najpóźniej od 1 lipca 2020 roku. Natomiast w 3 etapie całego procesu swoje kasy fiskalne wymienią fryzjerzy, kosmetyczki, kosmetolodzy, lekarze, prawnicy oraz właściciele placówek typu fitness. W tym przypadku ostateczny termin rozpoczęcia obsługi klientów z użyciem urządzeń online został wyznaczony na 1 stycznia 2021 roku.

Transmisja danych do CRK

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług możliwe będzie m.in. uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas. Mowa tutaj o rozwiązaniu technologicznym, które jest kluczowe dla całego systemu fiskalizacji online. Urządzenia nowego typu będą transmitowały dane właśnie do Centralnego Repozytorium Kas. System nadzorowany przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej pozwoli zaś na skuteczne kontrolowanie podatników oraz wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości. Do CRK trafią dane dotyczące m.in. obrotu rejestrowanego na kasach fiskalnych online czy ważności przeglądów technicznych w konkretnych urządzeniach.

Co z dotychczasowymi kasami fiskalnymi?

Nie jest prawdą, że kasy fiskalne online z automatu zastąpią dotychczasowe urządzenia rejestrujące. Proces wycofywania obecnych technologii sprzedaży również będzie przebiegał stopniowo (podobnie jak obowiązkowa wymiana „starych” modeli). Na początku z rynku znikną kasy z papierową kopią paragonów. Modele dwurolkowe będzie można kupować oraz instalować tylko do końca sierpnia 2019 roku. Znacznie dłużej na rynku fiskalnym pozostaną urządzenie zapisujące kopie paragonów w formie elektronicznej (na karcie pamięci). Ich kupowanie oraz instalowanie stanie się niemożliwe dopiero od początku 2023 roku.

1 Komentarz

  1. Dariusz

    Dobrze, że nareszcie zaczyna się klarować sprawa zarówno w kwestii regulacji, przepisów czy wymogów, jak i obowiązkowych terminów, bo powoli robiło się to już „niewygodne” :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *