Sprawdzamy, jakie rozwiązania oferują kasy systemowe

Delta Max E - kasa systemowa od Elzab

To, że współczesne kasy rejestrujące oferują naprawdę wiele różnych opcji – w zakresie konstrukcji, trybu pracy, przyjaznej obsługi czy samej funkcjonalności – jest dzisiaj jasne jak słońce. Niemniej istnieją grupy modeli, które łączą pewne cechy, sprawiając, że urządzenia te zyskują konkretne przeznaczenie. Można to zauważyć chociażby na przykładzie systemowych kas fiskalnych. Pytanie, jakie to cechy właśnie je charakteryzują? Sprawdźmy!

Najczęściej – spora konstrukcja

Na rynku technologii sprzedaży znajdziemy kasy rejestrujące posiadające rozmaite rozwiązania konstrukcyjne. Są mniejsze modele (często wykorzystywane w działalnościach mobilnych), średnie i nieco większe. Urządzenia systemowe zaś zazwyczaj należą do tej ostatniej grupy. Najczęściej bowiem w tego typu kasach jako pierwsze rzucają się w oczy wyraźnie większe gabaryty. Modele systemowe to zaawansowane technologie, które są jednak dedykowane przedsiębiorstwom o stacjonarnym trybie pracy. I zwykle zajmują trochę miejsca na stanowisku obsługi klientów, choć obecnie znajdziemy też rozwiązania o mniejszej konstrukcji (jak np. Elzab Sigma czy Novitus Next). Inna sprawa, że to właśnie w ramach pokaźniejszych konstrukcji systemowe kasy gromadzą liczne i atrakcyjne rozwiązania…

Znacznie pojemniejsza baza towarowa

To, co z pewnością wyróżnia  modele systemowe na tle innych kas fiskalnych, to baza towarowa. A konkretnie jej pojemność. Zwykle bowiem urządzenia należące do tej rodziny technologii sprzedaży oferują zaprogramowanie kilku lub kilkunastu tysięcy pozycji. Tymczasem kasy systemowe posiadają bazy rzędu kilkudziesięciu lub stu tysięcy PLU, a nawet i więcej. Jednym słowem, modele te powoli dorównują pod tym względem drukarkom rejestrującym, ale jednak zachowują swoją samodzielność (nie wymagają innych technologii do prawidłowego funkcjonowania, np. komputera). Wiemy już zatem, że systemowe kasy fiskalne dobrze sprawdzają się w przypadku nieco większych działalności stacjonarnych, które dysponują bogatym asortymentem i myślą o poszerzaniu oferty.

Szerokie standardy komunikacyjne

Ale skąd w zasadzie wzięła się nazwa typu urządzeń fiskalnych, o których mówimy? Otóż ma ona uzasadnienie w rozwiązaniach zdecydowanie istotnych dla opisywanych modeli. Kasy systemowe posiadają bowiem dużo – i różnych – interfejsów komunikacyjnych, takich jak USB, RS-232, PS2 czy też Ethernet. Ten ostatni umożliwia integrację urządzenia rejestrującego z komputerową siecią LAN, która zapewnia naprawdę szybką i pewną transmisję danych. Co można powiedzieć o pozostałych złączach? To dość popularne porty, które w dużej liczbie umożliwiają jednoczesną współpracę z wieloma urządzeniami peryferyjnymi: skanerami kodów kreskowych, wagami elektronicznymi, terminalami płatniczymi itd. Bywa też, że tego typu kasy są wyposażane w rozwiązania do komunikacji bezprzewodowej (np. Bluetooth). Podsumowując ten wątek, takie urządzenia rejestrujące są idealne dla przedsiębiorstw, które w trybie stacjonarnym chciałyby stworzyć rozbudowany, płynnie działający system sprzedaży.

Obszerna, wygodna w obsłudze klawiatura

Można by wspomnieć jeszcze o mechanizmach drukujących, o wyświetlaczach lub akumulatorach kas systemowych, jednak przyjrzyjmy się na koniec innemu, charakterystycznemu elementowi – czyli klawiaturze. Ta w przypadku opisywanych urządzeń zwykle jest dość obszerna, posiada wiele przycisków. A wraz z nimi i sporo funkcyjnych, umożliwiających czasem na zaprogramowanie nawet ponad sto własnych skrótów. Podsumowując, rozwiązania klawiatury systemowej pozwalają na szybką obsługę klientów także przy dużym natężeniu ruchu oraz wygodną pracę z bogatym asortymentem.

1 Komentarz

  1. hirekkk

    ja właśnie posiadam kasę systemową i mimo, że standardy komunikacyjne czy inne rozwiązania nie były tu bez znaczenia, to jednak liczba plu odegrała kluczową rolę przy wyborze urządzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *