Parametry i funkcje współczesnych kolektorów danych

Dotychczas na naszym blogu omawialiśmy głównie kasy i drukarki rejestrujące (z jednym, małym wyjątkiem). Urządzenia tego typu są bowiem podstawowymi elementami rozwiązań systemowych dla firm. Wiadomo jednak, że w wielu polskich przedsiębiorstwach niezbędne jest również stosowanie innych technologii, np. kolektorów danych. Jakie parametry i funkcje mają znaczenie w przypadku wspomnianych urządzeń?

Odczytywanie kodów kreskowych

Nie można oczywiście napisać, że kolektory danych służą jedynie do skanowania kodów kreskowych. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie w wielu innych obszarach, m.in. przy zarządzaniu zgromadzonymi informacjami. Nie zmienia to jednak faktu, że moduł skanujący jest jednym z najważniejszych elementów każdego kolektora. Od parametrów tej technologii będzie zależało np. to, jakie kody kreskowe konkretne urządzenie może odczytywać – tylko 1D czy może 1D oraz 2D. Co więcej, warto pamiętać o tym, że poszczególne modele oferują różne odległości skanowania. Przy wyborze kolektora na pewno warto zwrócić na to uwagę.

Procesor i inne podzespoły

Wydajność zastosowanych podzespołów to kolejna kwestia, która jest istotna w przypadku współczesnych kolektorów danych. Pytanie jednak, w jaki sposób przekonać się o tym, że konkretny model posiada podstawową, średnią, wysoką bądź najwyższą specyfikację techniczną? Aby to ustalić, trzeba przede wszystkim sprawdzić 3 główne podzespoły terminala mobilnego: procesor, pamięć RAM oraz pamięć Flash. Ponadto, znaczenie może mieć zainstalowany w danym urządzeniu system operacyjny. Im nowsze będzie wspomniane oprogramowanie, tym lepiej. Dzięki niemu użytkownik zyska dostęp do popularnych i praktycznych aplikacji biznesowych.

Jakość wykonania kolektora danych

Większość produkowanych obecnie kolektorów to naprawdę małe, poręczne i lekkie urządzenia, które zapewniają komfort pracy mobilnej. Poszczególne modele można z łatwością transportować czy wręcz wyposażyć w dodatkowe rozwiązania, np. etui bądź uchwyt pistoletowy. Niemniej, jest jeszcze jedna kwestia, która ma znaczenie w przypadku przenośnego terminala – jakość wykonania. A już w szczególności jest ona bardzo ważna wtedy, gdy urządzenie ma być wykorzystywane w magazynie, zakładzie przemysłowym bądź hurtowni. Działalność tego typu jest przecież często związana z trudnymi warunkami pracy. Co za tym idzie, najlepiej sprawdzi się tam kolektor danych, który będzie przystosowany do długotrwałej i intensywnej eksploatacji.

1 Komentarz

  1. SimO

    no i fakt faktem, tak rozbudowane, nowoczesne i wielofunkcyjne urządzenie sprawdza się w różnych rodzajach przedsiębiorstw. ja po długim namyśle zdecydowałem się na zakup i chwalę sobie działanie kolektora, naprawdę ułatwia pracę 🙂 ale owszem, nie dla każdego musi on okazać się niezbędny do wykonywania zadań służbowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *