Posnet Mobile EU to jedna z najpopularniejszych kas fiskalnych, jakie kiedykolwiek trafiły na polski rynek. Urządzenie przez lata dzielnie służyło krajowym przedsiębiorcom, aż do momentu, gdy nadeszła informacja o zbliżającym się końcu homologacji dla tego modelu. Moment ten miał w efekcie oznaczać koniec Mobile EU…jednak producenci wkrótce zakomunikowali, że kasa wróci do oferty. Skąd takie zmiany i decyzje wokół tego topowego urządzenia?
Charakterystyka kasy fiskalnej Posnet Mobile EU
Biorąc pod uwagę nazwę i gabaryty urządzenia, Mobile EU należałoby uznać za model przenośny. A pisząc już bardziej konkretnie, ciekawą propozycję dla przedsiębiorców, którzy prowadzą handel obwoźny lub świadczą usługi z dojazdem do klienta. Wymiary rzędu 106 x 78 x 239 mm (szerokość, wysokość, długość) oraz waga niewiele ponad 1 kg, sprawiają, że kasa jest wyjątkowo łatwa w transportowaniu. Co więcej, urządzenie charakteryzuje się szczególnym przystosowaniem do pracy mobilnej. Jego wzmocniona konstrukcja doskonale znosi długotrwałą eksploatację oraz uszkodzenia mechaniczne. Niemniej, zalety Posnet Mobile EU nie ograniczają się jedynie do tak powierzchownych cech (w znaczeniu dosłownym). Kasa oferuje podstawowe funkcjonalności, dzięki czemu znajduje zastosowanie również w stacjonarnych punktach handlowo-usługowych, np. w warsztatach samochodowych oraz salonach kosmetycznych.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż model Mobile EU posiada dodatkowy tryb pracy – obsługę parkingu. W praktyce oznacza to, że przy użyciu tej kasy użytkownik może wystawiać niefiskalne potwierdzenia dla klientów. Pamięć urządzenia pozwala na zapisanie maksymalnie 200 kwitów parkingowych, zawierających numer rejestracyjny i markę pojazdu. Później dokumenty te służą do wystawiania właściwych paragonów fiskalnych.
Odchodzi, by powrócić…
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, w czerwcu Mobile EU zacznie znikać z oferty dystrybutorów technologii sprzedaży. Do tego czasu kasa będzie dostępna na polskim rynku, a przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na jej zakup, będą mogli bez problemu rejestrować obrót z handlu prowadzonego na rzecz klientów indywidualnych. Mówimy jednak o wcześniejszych doniesieniach, gdyż po pewnym czasie pojawiła się informacja ze strony Posnetu o rehomologacji modelu Mobile EU, który, niczym feniks, powstanie z popiołów i wróci do oferty producenta jeszcze pod koniec tego roku.
Co stało za decyzją o zejściu zasłużonej kasy z fiskalnej sceny? Może chodziło o zwrócenie uwagi na inne, mobilne urządzenia marki Posnet, które jednocześnie prezentują nieco wyższe standardy, niż Mobile EU. W każdym razie, wielu przedsiębiorców, decydujących się na zakup technologii sprzedaży, mogło sobie w tym momencie zadać podobne pytanie: skoro nie ta kasa, to która będzie jej właściwym odpowiednikiem? Pamiętajmy też, że to czas wejścia na arenę nowego, innowacyjnego wręcz modelu Ergo, znakomicie nadającego się też do handlu obwoźnego. A zatem, które urządzenia mogą zastąpić Mobile EU na czas jej nieobecności?
Posnet Mobile HS EJ
Sprowadzając problematykę do kwestii rodzinnych, Mobile EU i Mobile HS EJ to siostry. Obydwa modele należą do tej samej grupy urządzeń, chociaż gołym okiem podobieństwo nie jest widoczne. Mobile HS EJ to mimo wszystko znacznie mniejsza i lżejsza kasa fiskalna. Odłóżmy jednak kwestię wyglądu i gabarytów. Kluczowym zagadnieniem jest bowiem sposób realizowania kopii paragonów fiskalnych. I w tym przypadku Posnet Mobile HS EJ ma do zaoferowania zdecydowanie więcej, gdyż pozwala na archiwizowanie tych danych w formie cyfrowej (moduł elektroniczny z kartą pamięci). Dodatkowo, wystawia paragony dla klientów z prędkością 22 linii tekstu na sekundę oraz posiada wydajny akumulator.
Posnet Ergo
Kasa fiskalna Posnet Ergo dopiero zagościła na polskim rynku. Jednakże, od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, a eksperci z branży wypowiadają się o niej w samych superlatywach. Trudno się temu dziwić, gdyż pomimo kompaktowej konstrukcji, model Ergo równie dobrze sprawdza się w handlu stacjonarnym. Wszystko za sprawą tego, że urządzenie jest dostępne zarówno w wersji standardowej, jak i z licznymi rozszerzeniami. Ponadto, na skorzystanie z opcji rozbudowy funkcjonalności kasy można się zdecydować w momencie zamawiania tego modelu lub nawet po wielu latach. Przykładowo: Posnet Ergo zapewnia obsługę 4 000, 6 000 lub 8 000 pozycji towarowych (3 wersje). Przedsiębiorca może na początku wybrać wariant z 4 000 PLU, a w przyszłości, wraz z rozszerzeniem asortymentu, zwiększyć pojemność bazy o 2 000 lub 4 000 programowalnych produktów bądź usług.
Krótkie streszczenie najważniejszych funkcji i parametrów Ergo oraz Mobile HS EJ pozwala nam stwierdzić, w jakich obszarach kasy te mogą zastąpić Mobile EU. Pierwsze z wymienionych urządzeń doskonale poradzi sobie nie tylko w handlu mobilnym, ale także podczas obsługiwania klientów w ramach systemu sprzedaży, np. w sklepie lub małej restauracji. Ergo to po prostu uniwersalna kasa fiskalna, którą można w dowolnym sposób dostosować do potrzeb działalności gospodarczej. Natomiast Mobile HS EJ to przede wszystkim propozycja dla przedsiębiorców zajmujących się mobilnym świadczeniem usług. Ciekawostka: podobnie jak Mobile EU, model z kopią elektroniczną również oferuje obsługę parkingu.
Nie zmienia to jednak faktu, że ostateczna (jak na razie) decyzja oznacza wielki powrót Mobile EU. Co jest powodem tego zwrotu? Duże zapotrzebowanie na ten model? Niesłabnące zainteresowanie ze strony przedsiębiorców? A może kasa fiskalna przybędzie w nieco odświeżonej odsłonie, proponując użytkownikom nowe możliwości? Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba będzie jednak zaczekać. I w sumie warto zaczekać, bowiem – jak widać – pewne sytuacje potrafią zmienić się o 180 stopni.
troche szkoda 🙁