Kasa czy drukarka fiskalna – czym się różnią te urządzenia?

Wielu polskich przedsiębiorców staje przed takim dylematem: Lepiej wybrać kasę czy drukarkę fiskalną? I co najważniejsze, nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zakup konkretnego urządzenia rejestrującego powinien być po prostu uzależniony od potrzeb danego biznesu. Zawsze. Niemniej, warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy kasami oraz drukarkami fiskalnymi.

Czym charakteryzuje się kasa fiskalna?

Kasy fiskalne niezmiennie, od wielu lat, wyróżniają się przede wszystkim jedną cechą – mogą działać w firmie całkowicie samodzielnie. Dzięki temu nie trzeba wykorzystywać do ich obsługi innych urządzeń elektronicznych, np. komputera bądź terminala komputerowego. Dlatego też kasy rejestrującą są dobrą propozycją dla przedsiębiorców, którzy nie potrzebują systemu sprzedaży. Pamiętajmy jednak, że urządzenia tego typu posiadają interfejsy komunikacyjne – niekiedy wręcz kilka różnorodnych modułów bądź portów do wymiany danych. Dzięki temu sprawdzają się także w rozwiązaniach systemowych.

Poza wspomnianą przed chwilą samodzielnością, istotną cechą większości kas fiskalnych jest obecność programowalnej klawiatury. Co ciekawe, przy pomocy mechanicznych przycisków bądź ekranu dotykowego, w urządzeniu tego typu można bezpośrednio definiować pozycje towarowe.

Co warto wiedzieć o drukarce fiskalnej?

W przeciwieństwie do kasy, drukarka rejestrująca nie jest urządzeniem samodzielnym. Obsługiwać ją można przy użyciu komputera stacjonarnego, laptopa albo terminala komputerowego, na którym zostanie wcześniej zainstalowany i skonfigurowany program do zarządzania sprzedażą oraz magazynem. Innymi słowy, drukarka fiskalna jest integralnym elementem rozwiązania systemowego dla firmy.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że brak samodzielności stanowi problem. Nic bardziej mylnego. Drukarka rejestrująca służy po prostu do pracy w systemie sprzedaży. I jest do tego bardzo dobrze przygotowana. Modele dostępne na polskim rynku pozwalają bowiem na obsługę od 100 000 do 1 000 000 pozycji towarowych, które zostaną wcześniej zdefiniowane w oprogramowaniu komputerowym. Drukarki fiskalne zapewniają również inne korzyści. Niektóre urządzenia tego typu oferują np. wybór szerokości rolek papieru (57 lub 80 mm) oraz wydruk faktur VAT. Co więcej, można tu zazwyczaj mówić o szybszym wystawianiu różnych dokumentów, niż ma to miejsce w przypadku kas rejestrujących.

 

Powyżej pojawiły się jedynie podstawowe informacje na temat kas oraz drukarek fiskalnych. Należy pamiętać chociażby o tym, że poszczególne modele, reprezentujące daną grupę urządzeń, będą się także różniły funkcjami oraz parametrami. I nie jest to powód do zmartwień. Dzięki temu podatnik może wybrać rozwiązanie technologiczne, które będzie odpowiedzią na potrzeby jego biznesu.

1 Komentarz

  1. Ania

    dobry wpis, myślę, że przyda się takie konkretne postawienie sprawy przyszłym lub początkującym przedsiębiorcom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *