Co warto wiedzieć o drukarkach etykiet?

Drukarka etykiet z pewnością nie jest urządzeniem, które sprawdzi się w każdej firmie. Niemniej, współcześnie coraz więcej działalności gospodarczych decyduje się na zakup takiej technologii. W związku z tym, warto pokrótce opowiedzieć, czym konkretnie są te urządzenia i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Różne rodzaje drukarek etykiet

Tak jak w przypadku wielu innych rozwiązań technologicznych, drukarki etykiet są zróżnicowane pod wieloma względami. Dlatego właśnie przyjmuje się podział tych urządzeń na różne rodzaje. Najczęściej spotkać można tzw. drukarki biurowe, które wyróżniają się podstawowymi parametrami. Służą one do wystawiania wydruków zawierających m.in. kody kreskowe lub inne informacje. Do bardziej zaawansowanych zadań służą zaś drukarki przemysłowe oraz półprzemysłowe. Urządzenia te posiadają wiele praktycznych funkcji oraz wysokie parametry. Dzięki temu są doskonale przygotowane do długotrwałej i intensywnej pracy.

Jakie parametry mają znaczenie?

Nie napiszemy tutaj niczego odkrywczego… w drukarkach etykiet kluczowymi ogniwami są mechanizmy drukujące. Zazwyczaj będą to technologie termiczne, natomiast w przypadku nowoczesnych modeli – także termotransferowe. W odniesieniu do mechanizmów drukujących istotnymi parametrami będą: szybkość pracy, rozdzielczość wydruku, obsługiwane materiały eksploatacyjne. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto też sprawdzić, czy pozwala ono na umieszczanie na etykietach 2 rodzajów kodów kreskowych: jednowymiarowych oraz dwuwymiarowych.

Drukarka etykiet w systemie

Drukarki etykiet mogą działać w systemach biurowych, magazynowych oraz sprzedażowych. Aby jednak ich funkcjonowanie było satysfakcjonujące, powinny posiadać odpowiednie interfejsy komunikacyjne. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku współpracy z komputerem bądź terminalem komputerowym.

Standardowymi portami komunikacyjnymi, które można znaleźć w drukarkach etykiet, są złącza RS-232 oraz USB. W bardziej rozbudowanych urządzeniach stosuje się również interfejsy Ethernet, pozwalające na bezbłędną wymianę danych w sieci LAN. Co ciekawe, niektóre modele drukarek zapewniają także obsługę dodatkowych modułów komunikacyjnych, np. Bluetooth albo Wi-Fi.

 

Zakup drukarki etykiet, tak jak każdego innego urządzenia elektronicznego, nie należy do łatwych zadań. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skontaktować się dystrybutorem technologii tego typu. Pomoże on w wyborze właściwego modelu.

1 Komentarz

  1. Miłosz

    z tego co czytam, to teoretycznie właśnie u mnie by się sprawdziła…no nic, rozważę 😀 dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *