Przedsiębiorcy, którzy z racji obowiązujących przepisów muszą zaopatrzyć się w urządzenie rejestrujące, często zadają sobie 2 pytania: Pierwsze brzmi: jaka kasa fiskalna okaże się odpowiednia dla mojego biznesu? Drugie zaś: jak dużo będzie mnie to kosztowało? Przemyśleniom tym zazwyczaj towarzyszy ponury scenariusz, wymagający wyboru pomiędzy niską ceną, a funkcjonalnością urządzenia. Tymczasem rzeczywistość jest bardziej optymistyczna – na rynku technologii sprzedaży znajdziemy bowiem niedrogie, a przy tym wydajne kasy fiskalne.
Dlaczego kasa fiskalna nie musi być droga?
Są przynajmniej 3 kwestie, które odpowiadają na powyższe pytanie. Pierwszą z nich jest fakt, że nawet najtańsze i najprostsze modele nadają się do prowadzenia ewidencji obrotu. Wynika to z obowiązujących przepisów prawnych. Jeśli dana kasa nie spełniałaby określonych norm technicznych, zwyczajnie nie zostałaby dopuszczona do sprzedaży i użytku. A co więcej, tańsze modele również nierzadko posiadają korzystne rozwiązania, np. przejrzyste ekrany, przystosowane do pracy w różnych warunkach oświetleniowych, czy też przyciski funkcyjne, do programowania własnych, wygodnych skrótów klawiszowych.
Druga kwestia polega na tym, że nie zawsze dane przedsiębiorstwo wymaga najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, z którymi zwykle wiąże się też wyższa cena zakupu. Wszystko zależy bowiem od wymagań stawianych przez prowadzoną działalność handlową. Jeśli sprzedawca dojdzie do wniosku, że najprostsze rozwiązania wystarczą do sprawnego zarządzania firmą, nie musi inwestować w opcje, które czasem bywają zbyteczne bądź nietrafiające w charakter biznesu.
Trzecia kwestia wynika też bezpośrednio z prawa. Każdy przedsiębiorca, zobligowany do rejestrowania obrotu przy użyciu tego typu technologii, może ubiegać się o ulgę z tytułu zakupu pierwszego urządzenia fiskalnego. Refundacja taka potrafi wynieść nawet 90% wydanej kwoty (bez podatku), ale nie więcej jak 700 zł. Co i tak w przypadku tańszych kas fiskalnych stanowi sporą obniżkę.
Zakup urządzenia fiskalnego przez internet – co trzeba o tym wiedzieć?
Choć punkty stacjonarne mają się dobrze, można też zauważyć, że, przykładowo, kasy fiskalne w Warszawie coraz częściej są nabywane drogą internetową. Sklep zamieszczony w sieci ułatwia bowiem procesy decyzyjne i transakcyjne. Dzięki wirtualnej witrynie możemy zaznajomić się ze wszystkimi propozycjami dostawcy, a nie tylko ich wycinkiem, dostępnym w punkcie handlowym. Sklep internetowy upraszcza zapoznanie się ze specyfiką różnych urządzeń, porównywanie ich parametrów, a nierzadko oferuje atrakcyjne rozwiązania (jak np. różne formy kontaktu z ekspertem czy bezpłatna dostawa w ramach zakupu).
Co jednak ważne, nie zapominajmy, że kasy fiskalne są objęte konkretnymi regulacjami prawnymi, dotyczącymi wdrażania tych urządzeń (mowa o rejestracji oraz fiskalizacji), konserwacji (chodzi o przeglądy techniczne) i odpowiednich kroków na wypadek awarii (w przypadku interwencji serwisu). Tymczasem każdy dostawca technologii sprzedaży posiada swoją siedzibę główną. Jeśli okaże się, że znajduje się ona daleko od prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa, różne procedury – zarówno na początku działalności, jak i później – mogą ulec wydłużeniu i utrudnieniu. A to potrafi kosztować dodatkowy czas, pieniądze i nerwy. Jeśli więc posiadamy firmę na terenie aglomeracji warszawskiej, znajdźmy również w tym obrębie swojego dystrybutora technologii sprzedaży. Przykładowo, sprawdź, jakie kasy fiskalne wybierają przedsiębiorcy z Marek.
o, a ja posiadam kasę widniejącą na grafice! 😀 i przyznam, że jestem z niej zadowolony, zdecydowanie wystarcza do prowadzenia mojej działalności 🙂