Część kwoty wydanej na kasę fiskalną można odzyskać

Rozpoczęcie rejestracji obrotu przy użyciu kasy fiskalnej wymaga m.in. zakupu odpowiedniego urządzenia. Ceny modeli dostępnych na polskim rynku są różne, ale można przyjąć, że średnio przedsiębiorca wyda od 900 do 1 300 złotych netto. W związku z tym, trudno się dziwić, że wielu osobom początek prowadzenia ewidencji kojarzy się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak pamiętać o tym, że jeżeli podatnik kupuje swoją pierwszą kasę fiskalną, może odzyskać sporą część wydanej kwoty.

Ulga przy zakupie pierwszego urządzenia rejestrującego

W przypadku nabycia pierwszego urządzenia fiskalnego obowiązuje ulga, która została zdefiniowana przez ustawę o podatku od towarów i usług oraz Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Przepisy zakładają, że przedsiębiorca może odzyskać nawet 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej niż 700 zł. Musi jednak przestrzegać procedur związanych z rozpoczęciem ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu urządzenia fiskalnego. Chodzi m.in. o terminowe i poprawne złożenie do Urzędu Skarbowego pisma, które będzie zawierało informację dotyczącą planowanej liczby kas oraz miejsc ich zainstalowania. Co więcej, urządzenie należy zafiskalizować, a następnie również zawiadomić o tym naczelnika właściwego US.

Komu przysługuje refundacja kosztów?

Funkcjonujące przepisy zakładają, że ulga przysługuje nie tylko podatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom zwolnionym lub wykonującym jedynie czynności zwolnione. Niemniej, warto pamiętać, że drogi do uzyskania refundacji kosztów są zupełnie inne dla obydwu grup. „Watowcy” mogą dokonać odliczenia w deklaracji podatkowej od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęła się ewidencja sprzedaży, ewentualnie za okresy późniejsze. Natomiast druga grupa (przedsiębiorcy zwolnieni lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione) ma możliwość starania się o zwrot wydatku na swój rachunek bankowy. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego, który przeleje właściwą kwotę w terminie 25 dni.

Inne sposoby na mniejszy wydatek

Podstawowym sposobem na to, aby obniżyć koszty rozpoczęcia rejestracji obrotu, jest zakup tańszej kasy fiskalnej. Współcześnie urządzenia tego typu również zapewniają odpowiednią funkcjonalność i jeżeli przedsiębiorca nie będzie zbyt często wystawiał paragonów, rozwiązanie tego typu może się okazać najlepszym wyborem dla jego firmy. Ponadto, „watowcy” mogą odliczyć VAT od zakupionej kasy. Przykładowo: jeśli podatnik zapłaci za kasę około 1 000 zł netto / 1 230 zł brutto, odzyska w ten sposób 230 zł. Zakup urządzenia można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Pozwala to na odzyskanie nawet 19% wartości kasy, w postaci oszczędności w podatku dochodowym.

3 Komentarzy

  1. Paweł

    W moim przypadku udało mi się odzyskać pełne siedemset złotych. Także warto.

  2. orient

    no i fajnie, będzie więcej funduszów na inne wydatki 🙂

  3. witek-wu

    a u mnie, przez to, że wybrałem bardzo tanią kasę, to wyszło, że otrzymałem ją prawie za darmo, haha 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *