Być może kiedyś sierpień 2019 roku przejdzie do historii polskiej branży fiskalnej. Wtedy na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pierwszy projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Nowe przepisy z miejsca wzbudziły ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży technologii sprzedaży, przedsiębiorców oraz mediów biznesowych. Mówiło się nawet o końcu „fizycznych” urządzeń rejestrujących… Warto więc zaznaczyć, że 22 listopada 2019 roku pojawił się kolejny projekt wspomnianego Rozporządzenia MF.
Czym w ogóle będą kasy software’owe?
Wirtualne kasy fiskalne, kasy software’owe, kasy w postaci oprogramowania – oto najpopularniejsze określenia nowego rozwiązania technologicznego, z którego w przyszłości będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zobligowani do rejestrowania sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Pisząc w dużym uproszczeniu, chodzi tutaj o program zainstalowany na komputerze, tablecie czy smartfonie. Przy jego użyciu podatnicy, którzy są zobligowani do stosowania kas rejestrujących, będą mogli dopełnić formalności związanych z prowadzeniem ewidencji.
Pierwszy projekt nowych przepisów przewidywał, że wejdą one w życie już 1 stycznia 2020 roku. Teraz jednak wiadomo, że „fiskalna rewolucja” została przesunięta w czasie. Co więcej, trudno nawet mówić o jakimkolwiek terminie. W projekcie Rozporządzenia MF z 22 listopada 2019 roku nie ma już żadnej daty wejścia w życie nowych regulacji.
Czy będzie to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie?
Założenia są takie, że wirtualne kasy fiskalne mają m.in. zmniejszyć koszty związane z wdrożeniem technologii sprzedaży w firmie. Niekiedy podkreśla się nawet prostotę i wygodę użytkowania takiego rozwiązania. Pytanie, czy wspomniane, niezwykle optymistyczne przewidywania przyszłości nie są jednak przedwczesne? Po pierwsze, na razie trudno w ogóle mówić o cenach i ostatecznej funkcjonalności kas software’owych. Po drugie, w przypadku takiego rozwiązania przedsiębiorca i tak będzie musiał wdrożyć w firmie drukarkę, która zapewni wystawianie paragonów fiskalnych. Będzie to więc dodatkowy koszt dla działalności. Po trzecie, nie jest wcale powiedziane, że kasa w postaci oprogramowania zadziała na każdym smartfonie czy tablecie. Takie narzędzie informatyczne też będzie miało swoje wymagania techniczne.
Co nowego w projekcie z 22 listopada 2019?
Na koniec wróćmy jeszcze do projektu Rozporządzenia MF z 22 listopada 2019 roku. Można w nim przeczytać m.in. o tym, że kasy w postaci oprogramowania „mogą być używane przez podatników, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych równowartości w złotych 10 milionów euro”. To nowość w porównaniu z pierwszą wersją przepisów. Co więcej, projekt Rozporządzenie MF zakłada możliwość wystawienia paragonu fiskalnego także w formie elektronicznej – po wcześniejszym ustaleniu z nabywcą sposobu wydania (przesłania) takiego dowodu sprzedaży.
Prace nad przepisami w sprawie kas rejestrujących w postaci oprogramowania można śledzić na stronie RCL.
ja jednak sądzę, że wirtualne kasy jeszcze trochę pozostaną mrzonką, mimo wszystko jakoś do końca sobie tego nie wyobrażam (a raczej wyobrażam sobie różne przeszkody, nieścisłości i wątpliwości)…