Wirtualne kasy i e-paragony, czyli nowy projekt ważnego Rozporządzenia MF

Wirtualne kasy fiskalne - nowe przepisy

Być może kiedyś sierpień 2019 roku przejdzie do historii polskiej branży fiskalnej. Wtedy na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pierwszy projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Nowe przepisy z miejsca wzbudziły ogromne zainteresowanie przedstawicieli branży technologii sprzedaży, przedsiębiorców oraz mediów biznesowych. Mówiło się nawet o końcu „fizycznych” urządzeń rejestrujących… Warto więc zaznaczyć, że 22 listopada 2019 roku pojawił się kolejny projekt wspomnianego Rozporządzenia MF.

Czym w ogóle będą kasy software’owe?

Wirtualne kasy fiskalne, kasy software’owe, kasy w postaci oprogramowania – oto najpopularniejsze określenia nowego rozwiązania technologicznego, z którego w przyszłości będą mogli skorzystać przedsiębiorcy zobligowani do rejestrowania sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Pisząc w dużym uproszczeniu, chodzi tutaj o program zainstalowany na komputerze, tablecie czy smartfonie. Przy jego użyciu podatnicy, którzy są zobligowani do stosowania kas rejestrujących, będą mogli dopełnić formalności związanych z prowadzeniem ewidencji.

Pierwszy projekt nowych przepisów przewidywał, że wejdą one w życie już 1 stycznia 2020 roku. Teraz jednak wiadomo, że „fiskalna rewolucja” została przesunięta w czasie. Co więcej, trudno nawet mówić o jakimkolwiek terminie. W projekcie Rozporządzenia MF z 22 listopada 2019 roku nie ma już żadnej daty wejścia w życie nowych regulacji.

Czy będzie to tańsze i wygodniejsze rozwiązanie?

Założenia są takie, że wirtualne kasy fiskalne mają m.in. zmniejszyć koszty związane z wdrożeniem technologii sprzedaży w firmie. Niekiedy podkreśla się nawet prostotę i wygodę użytkowania takiego rozwiązania. Pytanie, czy wspomniane, niezwykle optymistyczne przewidywania przyszłości nie są jednak przedwczesne? Po pierwsze, na razie trudno w ogóle mówić o cenach i ostatecznej funkcjonalności kas software’owych. Po drugie, w przypadku takiego rozwiązania przedsiębiorca i tak będzie musiał wdrożyć w firmie drukarkę, która zapewni wystawianie paragonów fiskalnych. Będzie to więc dodatkowy koszt dla działalności. Po trzecie, nie jest wcale powiedziane, że kasa w postaci oprogramowania zadziała na każdym smartfonie czy tablecie. Takie narzędzie informatyczne też będzie miało swoje wymagania techniczne.

Co nowego w projekcie z 22 listopada 2019?

Na koniec wróćmy jeszcze do projektu Rozporządzenia MF z 22 listopada 2019 roku. Można w nim przeczytać m.in. o tym, że kasy w postaci oprogramowania „mogą być używane przez podatników, u których wartość sprzedaży bez podatku nie przekroczyła w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat podatkowych równowartości w złotych 10 milionów euro”. To nowość w porównaniu z pierwszą wersją przepisów. Co więcej, projekt Rozporządzenie MF zakłada możliwość wystawienia paragonu fiskalnego także w formie elektronicznej – po wcześniejszym ustaleniu z nabywcą sposobu wydania (przesłania) takiego dowodu sprzedaży.

 

Prace nad przepisami w sprawie kas rejestrujących w postaci oprogramowania można śledzić na stronie RCL.

1 Komentarz

  1. BartY

    ja jednak sądzę, że wirtualne kasy jeszcze trochę pozostaną mrzonką, mimo wszystko jakoś do końca sobie tego nie wyobrażam (a raczej wyobrażam sobie różne przeszkody, nieścisłości i wątpliwości)…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA: *